Seminarium 01.03.2018r. „Sherlock, czyli badanie losów absolwentów metodą projektów śledczych”

„Sherlock, czyli badanie losów absolwentów metodą projektów śledczych”

W imieniu Fundacji KOMES, realizatora projektu „Sherlock, czyli badanie losów absolwentów metodą projektów śledczych” chciałbym zaprosić na seminarium rozpoczynające realizację projektu.

 

GDZIE I KIEDY?

Seminarium odbędzie się 1 marca br. w godzinach 15.00 -20.00 w sali 041 przy ulicy Cukrowej 8 w Szczecinie (budynek Uniwersytetu Szczecińskiego).

DLA KOGO?

Seminarium kierowane jest przede wszystkim do osób współpracujących z młodzieżą:

- nauczycieli (zwłaszcza nauczycieli przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie),

- pedagogów i wychowawców,

- doradców zawodowych,

- wykładowców akademickich i opiekunów kół naukowych

oraz

- dziennikarzy, socjologów, informatyków, policjantów i innych osób chcących podzielić się z

młodzieżą umiejętnościami przydatnymi w pracy „śledczej”i analizie danych.

Sherlock to innowacyjny projekt badawczo - stażowy dla młodych osób, którego celem jest śledzenie losów absolwentów metodą detektywistyczną przez aktualnych uczniów i studentów ukierunkowane na planowanie własnej kariery rozwoju osobistego i zawodowego. W projekcie tym młodzież (uczestnicy projektu) tworzą w podzespołach własny innowacyjny model detektywistyczny śledzenia losów absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przy wsparciu ekspertów. Innowacja zakłada „uczenie się na cudzych błędach”, co wymaga zastosowania metody śledczej opartej o zdobycie informacji o losach absolwentów i zrozumieniu uwarunkowań tych losów.

 

Projekt, ze względu na swoją innowacyjność, zakłada skupienie się na zaangażowaniu młodzieży (Sherlocków) w proces zrozumienia rynku pracy i kierowania swoim rozwojem. Celem nadrzędnym nie jest więc udowodnienie konkretnych tez i osiągnięcie sztywnych rezultatów, a raczej pomoc młodym osobom w rozumieniu otaczającej ich rzeczywistości i ukazanie narzędzi, które pomagają ją zrozumieć.

 

CEL SEMINARIUM

Celem seminarium jest zapoznanie ze szczegółami projektu, wsparcie procesu rekrutacji młodzieży do projektu oraz przedyskutowanie potrzeb młodzieży w kontekście formalnego i pozaformalnego nauczania przedsiębiorczości i planowania rozwoju zawodowego młodych osób.

 

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SEMINARIUM

Dzięki udziałowi w seminarium będą mieli Państwo okazję wzbogacenia wiedzy z zakresu innowacyjnych projektów edukacyjnych oraz poszerzenia narzędzi wspomagających rozwój młodzieży z którą Państwo na co dzień pracują. W dłuższej perspektywie, tj. do czerwca 2018r. będą mieli Państwo szansę stać się personelem wspomagającym realizację projektu – „Watsonami” – czyli osobami wspierającymi młodzież w planowaniu i przeprowadzaniu ich „śledztw”.

Dla osób zaangażowanych długoterminowo w realizację naszego projektu i wspierających młodzież jako ”Watsonowie” przewidujemy certyfikaty potwierdzające zaangażowanie w innowacyjnym projekcie edukacyjnym.

 

PROGRAM SEMINARIUM

W ramach seminarium chcemy zaprezentować szczegóły projektu w tym rolę młodzieży i Watsonów oraz przedyskutować potrzeby. Ponadto, podczas spotkania chcemy wypracować zarysy narzędzi pracy detektywistycznej i ich upowszechniania oraz omówić możliwości dalszej współpracy i rekrutacji do projektu młodzieży. Szczegółowy program jest załącznikiem do niniejszego pisma.

 

ZAPRASZAMY!

Mając nadzieję, że nasze seminarium spotka się z Państwa zainteresowaniem prosimy o wypełnienie i przesłanie załączonego do niniejszego pisma formularza zgłoszeniowego. Liczba miejsc jest ograniczona. W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. oraz nr telefonu 780 126 808.

 

Z poważaniem

 

Michał Głuszyk

Fundacja KOMES